Ohlásenie pálenia

Podmienky na pálenie biologického odpadu

Zákon jasne stanovuje podmienky na pálenie biologického odpadu, ktoré vykonávajú podnikajúce fyzické a právnické osoby. Je to najmä povinnosť ohlasovať každé pálenie na krajské operačné a informačné stredisko Hasičského záchranného zboru (KOPIS HZS). Pálenie je možné nahlásiť z pohodlia domova po internete pomocou jednoduchého formulára, alebo telefonicky na operačné stredisko HZS.

Aplikácia pre on-line registráciu a pre vyplnenie formulára je umiestnená na: https://paleni.izscr.cz/ .

Povinnosť ohlasovať pálenie sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú na svojom pozemku. Ak ale fyzická osoba plánuje pálenie väčšieho množstva biologického odpadu (klestu, zhrabaného lístia a stariny), je vhodné tiež ohlásiť pálenie na KOPIS HZS. Touto informáciou je možné zabrániť zbytočným výjazdom jednotiek požiarnej ochrany k domelému požiaru, ktorý môže nahlásiť napríklad sused.

Pri ohlasovaní pálenia je potrebné uviesť predovšetkým nasledujúce informácie:

  • dátum a miesto pálenia
  • osoba, ktorá je za pálenie zodpovedná a kontakt (mobilný telefón)
  • dobu, počas ktorej bude pálenie prebiehať

Aj pre tieto práce na súkromnom pozemku platia určité pravidlá:

Je potrebné dodržiavať povinnosti vyplývajúce zo zákona o ovzduší a platných všeobecne záväzných vyhlášok obcí (požiarny poriadok obce, vyhlášky o nakladaní s komunálnym odpadom a pod.)

  • Pálenie musí byť po celý čas prítomná osoba staršia ako 18 rokov.
  • Oheň by sa nemal rozkladať za pomoci horľavých kvapalín.
  • Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach (silný vietor, inverzia) by sa pálenie malo prerušiť.
  • Je potrebné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť ohniska od zástavby a horľavých predmetov (domy, autá, ploty a pod.) a mať k dispozícii jednouché hasiace prostriedky (lopata, vedro s vodou, piesok a pod.).
  • Veľkosť ohniska je potrebné voliť tak, aby všetok horiaci materiál zhorel v čase, keď je na mieste prítomný dozor.
  • Po ukončení pálenia sa musí ohnisko riadne uhasiť. V období sucha je potrebné ohnisko kontrolovať aj v priebehu nasledujúceho dňa, prípadne opakovane preliať vodou.
  • V prípade, že sa oheň vymkne kontrole a nemožno ho uhasiť vlastnými silami, je osoba vykonávajúca pálenie povinná okamžite vzniknutý požiar ohlásiť KOPIS HZS, prípadne na tiesňové linky 150 alebo 112.

Napaľovanie porastov je zákonom č. 133/1985 Zb. o požiarnej ochrane, zakázané. Zakázané je aj spaľovanie "neprírodných materiálov" a odpadu.